Skip to content

151 Laquinta DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2023

Owner
---
Last Sale Price
$621,005
Last Sale Date
Jun 8, 2023

Property Information

Block6601
Lot36.88
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,360
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,400
28%
Improvement Value:$350,300
72%
Total Assessment$486,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,324+0.2%
2024$16,295+343.8%
2023$3,671+1.8%
2022$3,605+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$621,005
Sq Ft3,360DeedBook 15452, Page 28491Recorded6/15/2023

Property Sale

Sale
$621,005

To:

DeedBook 15452, Page 28491

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$9,494,000

To:

DeedBook 15048, Page 42467