Skip to content

207 Augusta CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$460,855
Last Sale Date
Feb 4, 2003

Property Information

Block6605
Lot35.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,647
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,300
28%
Improvement Value:$278,700
72%
Total Assessment$389,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,797+0.2%
2024$12,774-0.4%
2023$12,828+1.9%
2022$12,591+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$460,855

To:

Sq Ft3,647DeedBook 7403, Page 15236

Property Built

Built

Year Built: 2003