Skip to content

206 Augusta CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$414,390
Last Sale Date
Feb 26, 2004

Property Information

Block6605
Lot35.03
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,401
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,600
30%
Improvement Value:$263,500
70%
Total Assessment$377,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,648+0.2%
2024$12,625-0.4%
2023$12,678+1.8%
2022$12,448+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$414,390

To:

Sq Ft3,401DeedBook 7709, Page 33959

Property Built

Built

Year Built: 2002