Skip to content

205 Augusta CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$484,000
Last Sale Date
Jun 18, 2004

Property Information

Block6605
Lot35.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,400
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,500
29%
Improvement Value:$276,400
71%
Total Assessment$389,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,077+0.2%
2024$13,054-0.4%
2023$13,108+1.8%
2022$12,871+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$484,000

To:

Sq Ft3,400DeedBook 7764, Page 61640

Property Sale

Sale
$428,301
DeedBook 7236, Page 54852

Property Built

Built

Year Built: 2002