Skip to content

106 St.Andrews DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block6605
Lot35.12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,216
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
32%
Improvement Value:$232,600
68%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,139+0.2%
2024$10,121-0.4%
2023$10,163+1.8%
2022$9,979+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

DeedBook 15663, Page 43775

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 14337, Page 62653Recorded11/16/2017

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 14162, Page 70288Recorded11/28/2016

Property Sale

Sale
$338,505

To:

DeedBook 6343, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1998