Skip to content

112 St.Andrews DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block6605
Lot35.15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SFR2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
38%
Improvement Value:$179,600
62%
Total Assessment$289,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,713+0.2%
2024$9,696-0.4%
2023$9,736+1.8%
2022$9,560+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 13868, Page 11877

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 13322, Page 46347

Property Sale

Sale
$252,425
DeedBook 6496, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1999