Skip to content

124 St.Andrews DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 11, 2004

Property Information

Block6605
Lot35.21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SFL2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,767
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
31%
Improvement Value:$249,900
69%
Total Assessment$359,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,071+0.2%
2024$12,049-0.4%
2023$12,100+1.8%
2022$11,880+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,767DeedBook 7858, Page 99174

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 6539, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1999