Skip to content

126 St.Andrews DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$264,959
Last Sale Date
Sep 30, 1997

Property Information

Block6605
Lot35.22
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,395
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,500
36%
Improvement Value:$196,000
64%
Total Assessment$307,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,314+0.2%
2024$10,295-0.4%
2023$10,338+1.8%
2022$10,151+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$264,959

To:

Sq Ft2,395DeedBook 6197, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1997