Skip to content

423 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Aug 26, 1998

Property Information

Block6706
Lot46.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,187
Acreage1.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,900
40%
Improvement Value:$109,600
60%
Total Assessment$181,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,088+0.2%
2024$6,077-0.4%
2023$6,102+1.8%
2022$5,991+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft1,187DeedBook 6355, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1998