Skip to content

425 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 23, 2007

Property Information

Block6706
Lot46.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage1.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,700
39%
Improvement Value:$108,100
61%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,963+0.2%
2024$5,953-0.4%
2023$5,978+1.8%
2022$5,869+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$113,200
DeedBook 6211, Page 277