Skip to content

207 Easton CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$272,045
Last Sale Date
Jul 9, 2002

Property Information

Block6706
Lot58.19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,793
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
20%
Improvement Value:$266,000
80%
Total Assessment$332,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,902+0.2%
2024$10,882-0.4%
2023$10,929+1.9%
2022$10,726+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$272,045

To:

Sq Ft2,793DeedBook 7260, Page 64596

Property Built

Built

Year Built: 2002