Skip to content

200 Easton CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block6706
Lot58.23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
19%
Improvement Value:$281,200
81%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,635+0.2%
2024$11,614-0.4%
2023$11,663+1.8%
2022$11,451+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook 13349, Page 60702

Property Sale

Sale
$409,000

To:

DeedBook 2004, Page 21173

Property Sale

Sale
$335,000

To:

DeedBook 7413, Page 21225

Property Sale

Sale
$301,874

To:

DeedBook 7146, Page 14361

Property Built

Built

Year Built: 2001