Skip to content

109 Boston AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block6708
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,378
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
38%
Improvement Value:$105,800
62%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,722+0.2%
2024$5,712-0.4%
2023$5,736+14.4%
2022$5,014+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,450DeedBook 14518, Page 57707

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 14326, Page 58923Recorded10/24/2017

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 14265, Page 36851Recorded7/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1973