Skip to content

104 Reed AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block6713
Lot12.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,300
34%
Improvement Value:$126,800
66%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,443+0.2%
2024$6,432+11.7%
2023$5,759+1.8%
2022$5,655+2.8%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$332,500

To:

DeedBook 15379, Page 3547

Property Sale

Sale
$332,500
Sq Ft1,398DeedBook 15379, Page 3547Recorded1/18/2023

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,398DeedBook 15119, Page 64970Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$268,000

To:

DeedBook 12654, Page 65814

Property Sale

Sale
$244,900

To:

DeedBook 12075, Page 72680

Property Sale

Sale
$143,400

To:

DeedBook 7435, Page 34302

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$46,900
DeedBook 7304, Page 64031

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6192, Page 179