Skip to content

455 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2018
Commercial

Last Sale Price
$2,402,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block6714
Lot1.06
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,100
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,800
19%
Improvement Value:$1,131,600
81%
Total Assessment$1,395,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,802+0.2%
2024$46,718+9.9%
2023$42,499+1.8%
2022$41,728+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,402,000

From:

To:

Sq Ft9,100DeedBook 14525, Page 60139Recorded11/28/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018