Skip to content

36 Robert Best RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 8, 2012

Property Information

Block6715
Lot8.03
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,638
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,100
35%
Improvement Value:$134,300
65%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,956+0.2%
2024$6,944-0.4%
2023$6,973+1.8%
2022$6,846+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,638DeedBook 13389, Page 7854

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 13269, Page 15924

Property Built

Built

Year Built: 1975