Skip to content

34 Robert Best RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Jun 23, 2003

Property Information

Block6715
Lot8.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,808
Acreage1.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,300
28%
Improvement Value:$176,700
72%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,251+0.2%
2024$8,236-0.4%
2023$8,271+1.8%
2022$8,120+2.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$63,000

To:

Sq Ft1,808DeedBook 7501, Page 72810

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 7328, Page 96243