Skip to content

1754 Mays Landing S.P.RdEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block6901
Lot34.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage5.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,400
45%
Improvement Value:$102,500
55%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,269+0.2%
2024$6,257+2.4%
2023$6,112+1.8%
2022$6,001+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 7670, Page 14129

Property Built

Built

Year Built: 2004