Skip to content

152 Robert Best RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2014

Last Sale Price
$311,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block7001
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,086
Acreage2.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,300
31%
Improvement Value:$118,600
69%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,732+0.2%
2024$5,722-0.4%
2023$5,746+1.8%
2022$5,641-4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$311,000

To:

DeedBook 15631, Page 33629

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$26,000

To:

DeedBook 13593, Page 30061