Skip to content

2 Carson AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 13, 2025

Property Information

Block7117
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,100
41%
Improvement Value:$85,800
59%
Total Assessment$144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,860+0.2%
2024$4,851-0.4%
2023$4,872+1.8%
2022$4,783+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$145,500

To:

DeedBook 13494, Page 60365

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 12854, Page 48398

Property Sale

Sale
$121,000

To:

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 12277, Page 20767

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 6849, Page 43182

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5890, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1975