Skip to content

101 Monroe LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$225,100
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block7202
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,700
36%
Improvement Value:$122,200
64%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,403+0.2%
2024$6,391-0.4%
2023$6,418+1.8%
2022$6,302+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,100

To:

Sq Ft1,384DeedBook 2004, Page 2880

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5656, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1980