Skip to content

305 Island LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block7301
Lot4.24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,584
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
14%
Improvement Value:$458,200
86%
Total Assessment$532,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,850+0.2%
2024$17,818-0.4%
2023$17,893+1.8%
2022$17,568+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft4,584DeedBook 13948, Page 49287

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 7258, Page 63818