Skip to content

313 Island LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$348,509
Last Sale Date
Apr 3, 2003

Property Information

Block7301
Lot4.28
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,696
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$304,500
80%
Total Assessment$379,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,728+0.2%
2024$12,706-0.4%
2023$12,759+1.8%
2022$12,527+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$348,509

To:

Sq Ft3,696DeedBook 7449, Page 43159

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 7297, Page 80743