Skip to content

247 Mystic DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block7301
Lot4.45
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,775
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$260,200
78%
Total Assessment$335,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,243+0.2%
2024$11,223-0.4%
2023$11,269+1.8%
2022$11,065+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,775DeedBook 14319, Page 56455Recorded10/12/2017

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,775DeedBook 13838, Page 68759Recorded12/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 7603, Page 29192