Skip to content

12 Bayside RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block7306
Lot34.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,181
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
15%
Improvement Value:$506,600
85%
Total Assessment$598,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,077+0.2%
2024$20,041-0.4%
2023$20,125+1.8%
2022$19,760+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft4,181DeedBook 14317, Page 55668

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft4,181DeedBook 13839, Page 69212Recorded12/19/2014

Property Sale

Sale
$725,500
DeedBook 13078, Page 80909

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2004, Page 5358