Skip to content

252 Mystic DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003
Other Exempt

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Feb 23, 2011

Property Information

Block7306
Lot4.48
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,772
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
17%
Improvement Value:$371,600
83%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$11,819+3.2%
2015$11,449-13.5%
2014$13,229+3.1%
2013$12,832+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000

To:

Sq Ft3,772DeedBook 13376, Page 1320

Property Sale

Sale
$575,500
DeedBook 12315, Page 38534

Property Sale

Sale
$405,858
DeedBook 7667, Page 13216

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$106,883
DeedBook 7392, Page 7777

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 7293, Page 79005