Skip to content

507 Cape Island CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 20, 2007

Property Information

Block7306
Lot4.52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,669
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
23%
Improvement Value:$253,100
77%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,004+0.2%
2024$10,985-0.4%
2023$11,031+1.8%
2022$10,831+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,669DeedBook 12643, Page 60623

Property Sale

Sale
$401,929
DeedBook 7717, Page 38013

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 7497, Page 70663

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 7293, Page 79005