Skip to content

500 Cape Island CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Dec 2, 2011

Property Information

Block7306
Lot4.58
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,210
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
16%
Improvement Value:$412,600
84%
Total Assessment$489,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,421+0.2%
2024$16,392-0.4%
2023$16,460+1.8%
2022$16,162+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$517,000

To:

Sq Ft4,210DeedBook 13365, Page 68635

Property Sale

Sale
$559,000
DeedBook 12825, Page 34330

Property Sale

Sale
$666,800
DeedBook 12010, Page 44588

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 7411, Page 19985