Skip to content

403 Island LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$327,681
Last Sale Date
Dec 18, 2003

Property Information

Block7306
Lot4.67
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,873
Acreage1.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,600
28%
Improvement Value:$267,700
72%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,270+0.2%
2024$12,248-0.4%
2023$12,300+1.9%
2022$12,073+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$327,681

To:

Sq Ft2,873DeedBook 7646, Page 1933

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 7459, Page 49040

Property Built

Built

Year Built: 2003