Skip to content

405 Island LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block7306
Lot4.68
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,344
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
17%
Improvement Value:$371,400
83%
Total Assessment$447,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,006+0.2%
2024$14,979+24.7%
2023$12,012+1.8%
2022$11,794+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

DeedBook 15358, Page 66105

Property Sale

Sale
$423,700

To:

DeedBook 13073, Page 78093

Property Sale

Sale
$354,720

To:

DeedBook 7589, Page 21820

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$95,000

To: