Skip to content

118 Lighthouse LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block7307
Lot4.09
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,920
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
28%
Improvement Value:$248,600
72%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,558+0.2%
2024$11,537-0.4%
2023$11,585+1.8%
2022$11,375+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft2,920DeedBook 15695, Page 2317Recorded1/17/2025

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft2,920DeedBook 15695, Page 2317

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6441, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1999