Skip to content

128 Lighthouse LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block7307
Lot4.83
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,777
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
26%
Improvement Value:$237,200
74%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,773+0.2%
2024$10,754-0.4%
2023$10,799+1.8%
2022$10,603+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000

To:

Sq Ft2,777DeedBook 14426, Page 25148

Property Sale

Sale
$300,500

From:

To:

Sq Ft2,777DeedBook 13819, Page 59713Recorded10/28/2014

Property Sale

Sale
$247,400
DeedBook 7131, Page 6756

Property Built

Built

Year Built: 2002