Skip to content

8042 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Aug 17, 2001

Property Information

Block7401
Lot52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage1.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,800
31%
Improvement Value:$136,200
69%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607+0.2%
2024$6,596-0.4%
2023$6,623+1.8%
2022$6,503+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 7034, Page 19175

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 6387, Page 244