Skip to content

244 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Apr 27, 2000

Property Information

Block7501
Lot27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,200
32%
Improvement Value:$119,300
68%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,853+0.2%
2024$5,842-0.4%
2023$5,867+1.8%
2022$5,760+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft1,768DeedBook 6683, Page 190

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5573, Page 342

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5070, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1985