Skip to content

23 English LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 31, 1994

Property Information

Block7601
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,451
Acreage3.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,000
24%
Improvement Value:$183,700
76%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,073+0.2%
2024$8,059-0.4%
2023$8,092+1.8%
2022$7,946+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft2,451DeedBook 5719, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1978