Skip to content

1 Villanova CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 7, 2025

Property Information

Block7801
Lot42.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SFL2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage2.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,300
24%
Improvement Value:$195,800
76%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,623+0.2%
2024$8,608-0.4%
2023$8,644+1.8%
2022$8,487+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 15847, Page 49918

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,190DeedBook 12312, Page 37274

Property Sale

Sale
$327,000

To:

DeedBook 11952, Page 18396

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$39,900

To:

DeedBook 6095, Page 46

Property Sale

Sale
$141,000

To: