Skip to content

141 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1962

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block7903
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2G-2SH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,850
Acreage4.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
29%
Improvement Value:$218,400
71%
Total Assessment$307,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,317+0.2%
2024$10,298-0.4%
2023$10,342+38.9%
2022$7,444+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 15043, Page 40724

Property Sale

Sale
$80,000

To:

DeedBook 5333, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1962