Skip to content

103 Laurel StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1920

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Nov 16, 2001

Property Information

Block805
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
22%
Improvement Value:$75,500
78%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,243+0.2%
2024$3,238-0.4%
2023$3,251+1.8%
2022$3,192+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,032DeedBook 7092, Page 40433

Property Built

Built

Year Built: 1920