Skip to content

105 Baker Place RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 10, 2001

Property Information

Block8701
Lot16.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,353
Acreage4.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,200
19%
Improvement Value:$236,700
81%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,824+0.2%
2024$9,806-0.4%
2023$9,847+1.8%
2022$9,669+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft2,353DeedBook 7061, Page 28790

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 6694, Page 175

Property Sale

Sale
$34,900
DeedBook 6330, Page 174