Skip to content

8 Prospect AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1926

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 13, 1994

Property Information

Block8901
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,834
Acreage3.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,300
22%
Improvement Value:$174,500
78%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,223+0.2%
2024$7,209-0.4%
2023$7,241+1.9%
2022$7,105+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926