Skip to content

303 Longport Blvd.Cg36bSomers Point, NJ 08244

Commercial

Last Sale Price
$75,500
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block9501
Lot1
QualifierC036G
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page31A

Building Details

Building Class---
Description35'DOCK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,200
58%
Improvement Value:$16,800
42%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,342+0.2%
2024$1,339-0.4%
2023$1,345+1.8%
2022$1,320+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$75,500

To:

DeedBook 15111, Page 62274

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 7101, Page 44503

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5142, Page 153