Skip to content

101 Longport Blvd.Somers Point, NJ 08244

Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block9604
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningMC
Sq Footage---
Acreage9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$544,200
93%
Improvement Value:$43,900
7%
Total Assessment$588,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,725+0.2%
2024$19,690-0.4%
2023$19,772+1.8%
2022$19,413+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

To:

DeedBook 15692, Page 1472

Property Sale

SaleMulti
$480,000

To:

DeedBook 6239, Page 198

Property Sale

SaleMulti
$387,994

To:

DeedBook 5374, Page 35