Skip to content

464 N 2nd RdHammonton, NJ 08037

Built 2012

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Oct 11, 2011

Property Information

Block1101
Lot2.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,900
21%
Improvement Value:$225,100
79%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,843+0.2%
2024$7,829+0.5%
2023$7,789+0.5%
2022$7,749+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$42,000

To:

Sq Ft2,394DeedBook 13344, Page 58181

Property Sale

SaleMulti
$6,000
DeedBook 3209, Page 195