Skip to content

45 Alexander DrHammonton, NJ 08037

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block1803
Lot11.41
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SFW/LOFT2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,324
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,200
17%
Improvement Value:$210,500
83%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,009+0.2%
2024$6,997+0.5%
2023$6,961+0.5%
2022$6,925+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$309,465
DeedBook 12505, Page 23652

Property Built

Built

Year Built: 2006