Skip to content

12 Rachel CourtHammonton, NJ 08037

Built 2005

Last Sale Price
$292,390
Last Sale Date
Nov 28, 2005

Property Information

Block1803
Lot11.62
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,800
18%
Improvement Value:$201,900
82%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,762+0.2%
2024$6,749+0.5%
2023$6,715+0.5%
2022$6,681+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$292,390

To:

Sq Ft2,368DeedBook 12209, Page 27553

Property Built

Built

Year Built: 2005