Skip to content

575 Walnut StHammonton, NJ 08037

Built 2006

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block1803
Lot15.08
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,792
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,900
16%
Improvement Value:$375,700
84%
Total Assessment$446,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,290+0.2%
2024$12,268+11.4%
2023$11,011+0.5%
2022$10,955+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

DeedBook 15246, Page 29830

Property Sale

Sale
$434,960

To:

DeedBook 12450, Page 1011

Property Built

Built

Year Built: 2006