Skip to content

9 Jerry LaneHammonton, NJ 08037

Built 2005

Last Sale Price
$299,390
Last Sale Date
Jun 29, 2005

Property Information

Block1805
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SFW/LOFT2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,700
20%
Improvement Value:$188,600
80%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,198+0.2%
2024$6,186+0.5%
2023$6,153+0.5%
2022$6,121+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$299,390

To:

Sq Ft1,968DeedBook 12070, Page 70579

Property Built

Built

Year Built: 2005