Skip to content

555 Fairview AveHammonton, NJ 08037

Built 1963

Last Sale Date
Apr 13, 2064

Property Information

Block2201
Lot52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,532
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,100
21%
Improvement Value:$199,500
79%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,979+0.2%
2024$6,966+0.5%
2023$6,931+3.3%
2022$6,710+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963