Skip to content

592 4th StHammonton, NJ 08037

Built 1920

Last Sale Date
Sep 2, 2047

Property Information

Block2201
Lot65
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
22%
Improvement Value:$211,000
78%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,458+0.2%
2024$7,444+0.5%
2023$7,406+0.5%
2022$7,368+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

DeedBook 14689, Page 54153

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Sq Ft1,952DeedBook 14629, Page 33538Recorded7/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920