Skip to content

376 North StHammonton, NJ 08037

Built 1960

Last Sale Date
Aug 15, 2059

Property Information

Block2201
Lot71
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityHammonton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,500
18%
Improvement Value:$273,200
82%
Total Assessment$332,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,156+0.2%
2024$9,139+73.5%
2023$5,266+0.5%
2022$5,240+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

To:

Sq Ft2,592DeedBook 12497, Page 20264

Property Built

Built

Year Built: 1960